VIII KWA 4-5.11.2023

ZAPRASZAMY NA VIII KOŚCIERSKIE WARSZTATY AKORDEONOWE

–  4-5.11.2023  –

4 listopada 2023 r., godz. 12.00 – 18.00
5 listopada 2023 r., godz. 11.00 – 16.00

Regulamin VIII Kościerskich Warsztatów Akordeonowych

W tym roku warsztaty poprowadzą: Paweł A. Nowak oraz Ryszard Borysionek.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie ograniczona. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zgłoszenia (za pomocą formularza zgłoszeniowego) czekamy do 31 października br.

Formularz zgłoszeniowy na VIII Kościerskie Warsztaty Akordeonowe


VII Kościerskie Warsztaty Akordeonowe

–  4-5.11.2022  –

Zapraszamy na VII Kościerskie Warsztaty Akordeonowe.

Piątek (4 listopada) – 15.00-18.00

Sobota (5 listopada) – 11.00-17.00

W tym roku warsztaty poprowadzą: Paweł A. Nowak oraz Mirosław Tybora.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Obowiązują zgłoszenia za pomocą formularza, na który czekamy do 31 października r.

Regulamin VII Kościerskich Warsztatów Akordeonowych

Formularz zgłoszeniowy na VII Kościerskie Warsztaty Akordeonowe


VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

–  22-23.10.2021  –

Serdecznie zapraszamy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów, który odbędzie się 22 i 23 października 2021 r. w Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich akordeonistów, zarówno zawodowych, jak i amatorów, w każdym wieku. Część warsztatowa prowadzona będzie przez Pawła A. Nowaka oraz Zenona Terefenko.

W programie wykład Pawła A. Nowaka pt.  „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zgłoszenia za pomocą formularza, na które czekamy do 20 października r.

Formularz zgłoszeniowy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Regulamin VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Paweł A. Nowak.

Program VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów w Kościerzynie

Czas:                     22 i 23 października 2021 r.

Miejsce:              Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, Rynek 9, 83-400 Kościerzyna

Piątek, 22 października 2021 r.

15.00                     –  rozpoczęcie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

15.30 – 19.00     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

Sobota, 23 października 2021 r.

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Zenon Terefenko

14.30 – 16.00      –  przerwa

16.00 – 16.30      –  wykład pt. „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”, Paweł A. Nowak

16.30 – 18.00      –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

18.00 – 18.30      –  podsumowanie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

18.30                     –  zakończenie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorzy nie zapewniają noclegów oraz wyżywienia.

W tym roku warsztaty poprowadzą: Paweł A. Nowak znany już uczestnikom wydarzenia od pierwszej edycji oraz, po raz pierwszy, Zenon Terefenko.

Fot.: arch. Pawła A. Nowaka

Paweł A. Nowak – akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, animator kultury i kolekcjoner akordeonów. Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, filia w Bytowie. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z Biciem Rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Jest współautorem audycji „Jazz na akordeon”, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L’Aperitif i Almost Jazz Group. Od 2009 roku współpracuje z Dorotą Lulką, tworząc z nią ceniony w całej Polsce projekt „Piaf po polsku”. Współpracuje także z Tomaszem Olszewskim, Leszkiem Dranickim, Orkiestrą Kameralną Progress i Bellcanti. Występował również z Richardem Galliano, Erwinem Schrottem, Kroke, Jackiem Cyganem i Leopoldem Kozłowskim. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette. Jako kompozytor stworzył kilkadziesiąt utworów, głównie na akordeon solo. Komponuje także muzykę filmową, m.in. do takich tytułów jak: „Pod wspólnym niebem”, „Przygody Remusa”, „Kamienne serce” czy „Opowieści Babci Iwonki”. Laureat kilkunastu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych. W listopadzie 2016 roku został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał także Nagrodę Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku 2012 w kategorii Kultura”.

Fot.: arch. Zenona Terefenko

Zenon Terefenko – akordeonista, tubista i pianista. Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku w klasie akordeonu i tuby. Uczestnik wielu projektów muzycznych, grywając muzykę rozrywkową i klasyczną. Współpracuje z orkiestrą „Sinfonia Baltica” w charakterze tubisty. Wspomaga również młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”. Współpracuje z bratem, pianistą jazzowym i klasycznym, prof. Dariuszem Terefenko (wykładowcą jazzu i teorii muzyki w Eastman School of Music w Rochester, USA).W 2018 roku z Dariuszem Terefenko oraz Brazylijczykiem Marcelo Magalhães Pinto nagrał partię akordeonu do płyty „ Impressoes”.


V Kościerski Zjazd Akordeonistów

– 14.11.2020 –

V Kościerski Zjazd Akordeonistów ze względu na pandemię covid-19 odbędzie się online. w tym roku ograniczymy się do stałego a jednocześnie najważniejszego punktu programu, jakim są warsztaty akordeonowe. 

Rok 2020 upływający pod znakiem pandemii COVID-19 mocno pokrzyżował nasze plany związane z przypadającą na 16 listopada br. 10. rocznicą otwarcia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Pomimo dużych ograniczeń postanowiliśmy się nie poddawać i zrealizować część z nich. 14 listopada 2020 r. odbędzie się V Kościerski Zjazd Akordeonistów, tym razem, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i prowadzącego, spotkamy się online.

Tegoroczny Zjazd ograniczymy do stałego a jednocześnie najważniejszego punktu programu, jakim są warsztaty akordeonowe. Do udziału w warsztatach zapraszamy każdego, kto gra na akordeonie i chciałby poprawić swoje umiejętności pod okiem wybitnego specjalisty. Jak co roku, poprowadzi je Paweł A. Nowak – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, kompozytor, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych a także kolekcjoner i inicjator powstania Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Zapraszamy muzyków z każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo jest bezpłatne. Celem wydarzenia jest promocja kultury muzycznej i  gry na akordeonie oraz integracja amatorskiego środowiska akordeonowego z całej Polski.

Z racji zdalnej formy warsztatów prosimy zgłaszających się uczestników o zapewnienie sobie możliwości skorzystania, na czas trwania warsztatów, z komputera lub smartphone’a z kamerką i dostępem do internetu.

Formularz zgłoszeniowy na V Kościerski Zjazd Akordeonistów

Regulamin

Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada 2020 r. mailowo na adres j.bogdan@koscierzyna.gda.pl


IV Kościerski Zjazd Akordeonistów

– 26-27.10.2019 –

Kościerski Zjazd Akordeonistów to cykliczna impreza organizowana od 2016 r. przez Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Pawła A. Nowaka – akordeonistę, kompozytora i pedagoga.

Tegoroczna edycja Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów potrwa dwa dni – 26 i 27 października 2019 r.

Poza stałym elementem, jakim są warsztaty prowadzone przez Pawła A. Nowaka, mamy kilka dodatkowych niespodzianek, w tym projekcje filmowe i wykład. O szczegółach informować będziemy w najbliższych dniach.

Na warsztaty może zgłosić się każdy, kto gra na akordeonie i chciałby poprawić swoje umiejętności pod okiem wybitnego specjalisty.

Zapewniamy ciepłe napoje, zimne przekąski oraz dużo wspólnego muzykowania i wspaniałą atmosferę. Uwaga! Wyżywienie i noclegi we własnym zakresie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 21 października 2019 r. telefonicznie (58 680 04 88) lub mailowo (j.bogdan@koscierzyna.gda.pl), należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz adres mailowy. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo bezpłatne.

Regulamin IV Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów


IV Kościerski Zjazd Akordeonistów
26-27.10.2019
Program

26.10.2019

12.00 – powitanie
12.10 – 14.10 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
14.10 – 15.30 – Pierwsza pomoc akordeonowa – prezentacja, Stanisław Pawlak
15.30 – 16.00 – przerwa
16.00 – 18.00 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
18.00  – projekcje filmowe

27.10.2019

10.00 – 14.00 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
14.00 – podsumowaniem warsztatów


„Pierwsza pomoc akordeonowa”, czyli wykład Stanisława Pawlaka o tym, jak samemu zreperować akordeon.

Na tegoroczny Kościerski Zjazd Akordeonistów zaprosiliśmy Stanisława Pawlaka – absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu (Wydział Instrumentalny, Katedra Instrumentów Dętych i Akordeonu), zajmującego się profesjonalną naprawą i strojeniem akordeonów. Swoją wiedzę zdobył m.in. w wyniku współpracy z warsztatami napraw tych instrumentów we Włoszech.

W sobotę, 26 października, w ramach prezentacji pt. „Pierwsza pomoc akordeonowa” pan Stanisław udzieli uczestnikom Zjazdu wielu cennych rad i wskazówek, jak samodzielnie poradzić sobie z drobnymi usterkami w akordeonach.


Stałym elementem Zjazdu są warsztaty akordeonowe, podczas których każdy z uczestników ma okazję poprawić swoje umiejętności pod okiem Pawła A. Nowaka.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim integracja amatorskiego środowiska akordeonowego z całej Polski. Chcielibyśmy, aby uczestników Zjazdu łączyły przede wszystkim zamiłowanie do gry na akordeonie oraz chęć wspólnego muzykowania i wymiany doświadczeń. Do udziału zachęcamy wszystkich akordeonistów amatorów, bez względu na wiek oraz doświadczenie.

Stałym elementem Zjazdu są warsztaty akordeonowe, podczas których każdy z uczestników ma okazję poprawić swoje umiejętności pod okiem Pawła A. Nowaka – absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych a także kolekcjonera i inicjatora powstania Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.