HISTORIA

Witamy na stronie Pierwszego w Polsce muzeum  Akordeonu i instrumentów pokrewnych.

Muzeum Akordeonu nieprzypadkowo powstało w sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję a sam instrument doczekał się żargonowych określeń tj: świnia, kwecz, czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli. O popularności akordeonu w naszym regionie świadczą także odbywające się od 2006 r.,  podczas Dnia Jedności Kaszubów, próby pobicia rekordu w jednoczesnej grze na tym instrumencie. Aktualny rekord ustanowiony został w 2013 roku w Kościerzynie, przy udziale 281 muzyków.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie otwarte zostało 16 listopada 2010 roku, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Pierwsze rozmowy na temat jego utworzenia miały miejsce w kwietniu 2009 roku pomiędzy władzami miasta Kościerzyny i dyrekcją Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Pawłem Nowakiem – akordeonistą i kolekcjonerem zamieszkałym w Sulęczynie.

Na początku 2010 roku Muzeum Ziemi Kościerskiej pozyskało dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup wyposażenia do nowego oddziału. Przez cały ten roku trwały prace nad realizacją projektu utworzenia Muzeum Akordeonu, w których uczestniczyli zarówno pracownicy MZK jak też pomysłodawca przedsięwzięcia – Paweł Nowak.

Od momentu otwarcia w 2010 roku do grudnia 2013 roku odział miał swoją siedzibę w Kościerskim Domu Kultury przy ul. Długiej 31. Od stycznia 2014 roku Muzeum Akordeonu mieści się na parterze budynku ratusza, przy ul. Rynek 9 w Kościerzynie. Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych.

Kolekcja

Kolekcja akordeonów, znajdująca się w Muzeum jest efektem pasji poszukiwawczej i kolekcjonerskiej akordeonisty Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 roku.  Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W ciągu kolejnych dwóch lat Nowak otrzymał i nabył kilka kolejnych instrumentów, m. in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Początkowo akordeony miały stanowić jedynie ozdobę mieszkania. Inspiracją do utworzenia kolekcji był zbiór Tadeusza Kotuka z Augustowa, który zajmuje się renowacją i naprawą akordeonów. W lipcu 2001 roku Paweł Nowak zapoznał się z kolekcją jego zabytkowych instrumentów, liczącą prawie 30 unikatowych akordeonów. Wkrótce po tym, 14 marca 2002 roku w gdańskim Muzeum Poczty Polskiej odbyła się pierwsza wystawa, na której znalazło się kilkanaście eksponatów Nowaka. W czerwcu tego samego roku odbyła się także wystawa w Wejherowie, podczas V Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych. Na początku 2003 roku kolekcja liczyła już ponad 30 sztuk. Tego roku odbyły się trzy wystawy: w gdańskim Muzeum Poczty Polskiej, w Koszalinie podczas III Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej oraz w Gdyni w ramach Święta Niepodległości. Duże zainteresowanie ciągle rozrastającej się kolekcji zachęciło Pawła Nowaka do rozpoczęcia starań o utworzenie muzeum akordeonu. W 2004 roku zbiór stał się tematem pracy magisterskiej Beaty Kloneckiej, ówczesnej studentki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W sierpniu tego samego roku ekspozycja kolekcji towarzyszyła II Sulęczyńskim Spotkaniom Akordeonowym. Wtedy też autor nawiązał znajomość z poznańskim kolekcjonerem akordeonów, Mieczysławem Śliwińskim, który regularnie przekazywał do kolekcji Nowaka nowe egzemplarze. Następne lata przynoszą kolejne wystawy odbywające się na terenie całego kraju. W 2006 roku zbiór liczył już ponad 60 sztuk, rok później został wpisany do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”. W październiku 2010 roku kolekcja liczyła 180 instrumentów.

RADA MUZEUM

Krzysztof Przyklęk

Przewodniczący Rady Muzeum

Benedykt Karczewski

Zastępca przewodniczącego Rady Muzeum

Tadeusz Lipski

Członek Rady Muzeum

Rafał Słomiński

Członek Rady Muzeum

Roman Wojno

Członek Rady Muzeum