wystawy

Zapraszamy na niezwykłą podróż po świecie akordeonu

W Muzeum Akordeonu znajduje się 140 instrumentów, z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów,  w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Akordeonu należą do rodziny instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego.

Stroik przelotowy znany był już 3000 lat p.n.e. Jest on podłużnym metalowym paskiem przymocowanym do metalowej ramki za pomocą nitu. Ramka posiada wycięcie, którego rozmiary pozwalają na swobodne przechodzenie stroika, który wprawiany jest w drgania poprzez strumień powietrza. Jest on rozbijany przez stroik na ciąg impulsów, dzięki czemu wytwarza się dźwięk.

Instrumenty znajdujące się w muzeum można podzielić na bisonoryczne i unisonoryczne. Te pierwsze charakteryzują się zmienną wysokością dźwięku, uzależnioną od kierunku prowadzenia miecha. W instrumentach unisonorycznych każdy klawisz wydaje dźwięk tej samej wysokości, bez względu na kierunek prowadzenia miecha.

Świat akordeonów jest niezwykle barwny i różnorodny. To instrumenty, który posiadają duszę, każdy z eksponatów ma swoją historię. Ekspozycję wzbogacono o kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale także posłuchać jaki wydaje dźwięk. Wszystkie informacje opracowane zostały w czterech językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim. Każdy może też spróbować swoich sił w grze na akordeonie.

Trzon prezentowanej w Muzeum ekspozycji stanowią instrumenty pochodzące z prywatnej kolekcji akordeonisty Pawła Nowaka.