Aktualności

VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

–  22-23.10.2021  –

Serdecznie zapraszamy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów, który odbędzie się 22 i 23 października 2021 r. w Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich akordeonistów, zarówno zawodowych, jak i amatorów, w każdym wieku. Część warsztatowa prowadzona będzie przez Pawła A. Nowaka oraz Zenona Terefenko.

W programie wykład Pawła A. Nowaka pt. „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zgłoszenia za pomocą formularza, na które czekamy do 20 października r.

Formularz zgłoszeniowy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Regulamin VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Paweł A. Nowak.


Program VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów w Kościerzynie

Czas:                     22 i 23 października 2021 r.

Miejsce:              Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, Rynek 9, 83-400 Kościerzyna

Piątek, 22 października 2021 r.

15.00                   –  rozpoczęcie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

15.30 – 19.00     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

Sobota, 23 października 2021 r.

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Zenon Terefenko

14.30 – 16.00      –  przerwa

16.00 – 16.30      –  wykład pt. „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”, Paweł A. Nowak

16.30 – 18.00      –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

18.00 – 18.30      –  podsumowanie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

18.30                    –  zakończenie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorzy nie zapewniają noclegów oraz wyżywienia.


W tym roku warsztaty poprowadzą: Paweł A. Nowak znany już uczestnikom wydarzenia od pierwszej edycji oraz, po raz pierwszy, Zenon Terefenko.

Fot.: arch. Pawła A. Nowaka

Paweł A. Nowak – akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, animator kultury i kolekcjoner akordeonów. Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, filia w Bytowie. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z Biciem Rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Jest współautorem audycji „Jazz na akordeon”, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L’Aperitif i Almost Jazz Group. Od 2009 roku współpracuje z Dorotą Lulką, tworząc z nią ceniony w całej Polsce projekt „Piaf po polsku”. Współpracuje także z Tomaszem Olszewskim, Leszkiem Dranickim, Orkiestrą Kameralną Progress i Bellcanti. Występował również z Richardem Galliano, Erwinem Schrottem, Kroke, Jackiem Cyganem i Leopoldem Kozłowskim. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette. Jako kompozytor stworzył kilkadziesiąt utworów, głównie na akordeon solo. Komponuje także muzykę filmową, m.in. do takich tytułów jak: „Pod wspólnym niebem”, „Przygody Remusa”, „Kamienne serce” czy „Opowieści Babci Iwonki”. Laureat kilkunastu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych. W listopadzie 2016 roku został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał także Nagrodę Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku 2012 w kategorii Kultura”.

Fot.: arch. Zenona Terefenko

Zenon Terefenko – akordeonista, tubista i pianista. Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku w klasie akordeonu i tuby. Uczestnik wielu projektów muzycznych, grywając muzykę rozrywkową i klasyczną. Współpracuje z orkiestrą „Sinfonia Baltica” w charakterze tubisty. Wspomaga również młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”. Współpracuje z bratem, pianistą jazzowym i klasycznym, prof. Dariuszem Terefenko (wykładowcą jazzu i teorii muzyki w Eastman School of Music w Rochester, USA).W 2018 roku z Dariuszem Terefenko oraz Brazylijczykiem Marcelo Magalhães Pinto nagrał partię akordeonu do płyty „ Impressoes”.