VI KZA 22-23.10.2021

VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

–  22-23.10.2021  –

Serdecznie zapraszamy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów, który odbędzie się 22 i 23 października 2021 r. w Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich akordeonistów, zarówno zawodowych, jak i amatorów, w każdym wieku. Część warsztatowa prowadzona będzie przez Pawła A. Nowaka oraz Zenona Terefenko.

W programie wykład Pawła A. Nowaka pt.  „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zgłoszenia za pomocą formularza, na które czekamy do 20 października r.

Formularz zgłoszeniowy na VI Kościerski Zjazd Akordeonistów

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Regulamin VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Paweł A. Nowak.

Program VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów w Kościerzynie

Czas:                     22 i 23 października 2021 r.

Miejsce:              Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, Rynek 9, 83-400 Kościerzyna

Piątek, 22 października 2021 r.

15.00                     –  rozpoczęcie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

15.30 – 19.00     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

Sobota, 23 października 2021 r.

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

10.30 – 14.30     –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Zenon Terefenko

14.30 – 16.00      –  przerwa

16.00 – 16.30      –  wykład pt. „Pułapki i zagadki, czyli co w nutach piszczy”, Paweł A. Nowak

16.30 – 18.00      –  warsztaty akordeonowe, prowadzący – Paweł A. Nowak

18.00 – 18.30      –  podsumowanie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

18.30                     –  zakończenie VI Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów

Organizatorzy nie zapewniają noclegów oraz wyżywienia.

W tym roku warsztaty poprowadzą: Paweł A. Nowak znany już uczestnikom wydarzenia od pierwszej edycji oraz, po raz pierwszy, Zenon Terefenko.

Fot.: arch. Pawła A. Nowaka

Paweł A. Nowak – akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer, animator kultury i kolekcjoner akordeonów. Absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, filia w Bytowie. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z Biciem Rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Jest współautorem audycji „Jazz na akordeon”, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L’Aperitif i Almost Jazz Group. Od 2009 roku współpracuje z Dorotą Lulką, tworząc z nią ceniony w całej Polsce projekt „Piaf po polsku”. Współpracuje także z Tomaszem Olszewskim, Leszkiem Dranickim, Orkiestrą Kameralną Progress i Bellcanti. Występował również z Richardem Galliano, Erwinem Schrottem, Kroke, Jackiem Cyganem i Leopoldem Kozłowskim. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette. Jako kompozytor stworzył kilkadziesiąt utworów, głównie na akordeon solo. Komponuje także muzykę filmową, m.in. do takich tytułów jak: „Pod wspólnym niebem”, „Przygody Remusa”, „Kamienne serce” czy „Opowieści Babci Iwonki”. Laureat kilkunastu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych. W listopadzie 2016 roku został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał także Nagrodę Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku 2012 w kategorii Kultura”.

Fot.: arch. Zenona Terefenko

Zenon Terefenko – akordeonista, tubista i pianista. Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku w klasie akordeonu i tuby. Uczestnik wielu projektów muzycznych, grywając muzykę rozrywkową i klasyczną. Współpracuje z orkiestrą „Sinfonia Baltica” w charakterze tubisty. Wspomaga również młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”. Współpracuje z bratem, pianistą jazzowym i klasycznym, prof. Dariuszem Terefenko (wykładowcą jazzu i teorii muzyki w Eastman School of Music w Rochester, USA).W 2018 roku z Dariuszem Terefenko oraz Brazylijczykiem Marcelo Magalhães Pinto nagrał partię akordeonu do płyty „ Impressoes”.


V Kościerski Zjazd Akordeonistów

– 14.11.2020 –

V Kościerski Zjazd Akordeonistów ze względu na pandemię covid-19 odbędzie się online. w tym roku ograniczymy się do stałego a jednocześnie najważniejszego punktu programu, jakim są warsztaty akordeonowe. 

Rok 2020 upływający pod znakiem pandemii COVID-19 mocno pokrzyżował nasze plany związane z przypadającą na 16 listopada br. 10. rocznicą otwarcia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Pomimo dużych ograniczeń postanowiliśmy się nie poddawać i zrealizować część z nich. 14 listopada 2020 r. odbędzie się V Kościerski Zjazd Akordeonistów, tym razem, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i prowadzącego, spotkamy się online.

Tegoroczny Zjazd ograniczymy do stałego a jednocześnie najważniejszego punktu programu, jakim są warsztaty akordeonowe. Do udziału w warsztatach zapraszamy każdego, kto gra na akordeonie i chciałby poprawić swoje umiejętności pod okiem wybitnego specjalisty. Jak co roku, poprowadzi je Paweł A. Nowak – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, kompozytor, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych a także kolekcjoner i inicjator powstania Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Zapraszamy muzyków z każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo jest bezpłatne. Celem wydarzenia jest promocja kultury muzycznej i  gry na akordeonie oraz integracja amatorskiego środowiska akordeonowego z całej Polski.

Z racji zdalnej formy warsztatów prosimy zgłaszających się uczestników o zapewnienie sobie możliwości skorzystania, na czas trwania warsztatów, z komputera lub smartphone’a z kamerką i dostępem do internetu.

Formularz zgłoszeniowy na V Kościerski Zjazd Akordeonistów

Regulamin

Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada 2020 r. mailowo na adres j.bogdan@koscierzyna.gda.pl


IV Kościerski Zjazd Akordeonistów

– 26-27.10.2019 –

Kościerski Zjazd Akordeonistów to cykliczna impreza organizowana od 2016 r. przez Muzeum Akordeonu w Kościerzynie oraz Pawła A. Nowaka – akordeonistę, kompozytora i pedagoga.

Tegoroczna edycja Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów potrwa dwa dni – 26 i 27 października 2019 r.

Poza stałym elementem, jakim są warsztaty prowadzone przez Pawła A. Nowaka, mamy kilka dodatkowych niespodzianek, w tym projekcje filmowe i wykład. O szczegółach informować będziemy w najbliższych dniach.

Na warsztaty może zgłosić się każdy, kto gra na akordeonie i chciałby poprawić swoje umiejętności pod okiem wybitnego specjalisty.

Zapewniamy ciepłe napoje, zimne przekąski oraz dużo wspólnego muzykowania i wspaniałą atmosferę. Uwaga! Wyżywienie i noclegi we własnym zakresie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 21 października 2019 r. telefonicznie (58 680 04 88) lub mailowo (j.bogdan@koscierzyna.gda.pl), należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz adres mailowy. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo bezpłatne.

Regulamin IV Kościerskiego Zjazdu Akordeonistów


IV Kościerski Zjazd Akordeonistów
26-27.10.2019
Program

26.10.2019

12.00 – powitanie
12.10 – 14.10 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
14.10 – 15.30 – Pierwsza pomoc akordeonowa – prezentacja, Stanisław Pawlak
15.30 – 16.00 – przerwa
16.00 – 18.00 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
18.00  – projekcje filmowe

27.10.2019

10.00 – 14.00 – warsztaty z Pawłem A. Nowakiem
14.00 – podsumowaniem warsztatów


„Pierwsza pomoc akordeonowa”, czyli wykład Stanisława Pawlaka o tym, jak samemu zreperować akordeon.

Na tegoroczny Kościerski Zjazd Akordeonistów zaprosiliśmy Stanisława Pawlaka – absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu (Wydział Instrumentalny, Katedra Instrumentów Dętych i Akordeonu), zajmującego się profesjonalną naprawą i strojeniem akordeonów. Swoją wiedzę zdobył m.in. w wyniku współpracy z warsztatami napraw tych instrumentów we Włoszech.

W sobotę, 26 października, w ramach prezentacji pt. „Pierwsza pomoc akordeonowa” pan Stanisław udzieli uczestnikom Zjazdu wielu cennych rad i wskazówek, jak samodzielnie poradzić sobie z drobnymi usterkami w akordeonach.


Stałym elementem Zjazdu są warsztaty akordeonowe, podczas których każdy z uczestników ma okazję poprawić swoje umiejętności pod okiem Pawła A. Nowaka.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim integracja amatorskiego środowiska akordeonowego z całej Polski. Chcielibyśmy, aby uczestników Zjazdu łączyły przede wszystkim zamiłowanie do gry na akordeonie oraz chęć wspólnego muzykowania i wymiany doświadczeń. Do udziału zachęcamy wszystkich akordeonistów amatorów, bez względu na wiek oraz doświadczenie.

Stałym elementem Zjazdu są warsztaty akordeonowe, podczas których każdy z uczestników ma okazję poprawić swoje umiejętności pod okiem Pawła A. Nowaka – absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych a także kolekcjonera i inicjatora powstania Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.