wystawy

„Muzykanci ludowi w rzeźbie”

„Muzykanci ludowi w rzeźbie” – wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum Akordeonu wspólnie z Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie. Przedstawiono na niej kilkadziesiąt rzeźb związanych tematycznie z tradycyjnym muzykowaniem. Na ekspozycji znaleźli się m.in. pojedynczy grajkowie i muzykanci z takimi instrumentami jak akordeon, kontrabas czy skrzypce, a także rzeźby prezentujące sceny muzyczne i rodzajowe.

Na szczególną uwagę zasługują muzykujące anioły. Stanowią one ważną grupę rzeźb w twórczości ludowej.  Na wystawie zaprezentowano anioły grające na skrzypcach.  Wśród prezentowanych muzealiów będzie można zobaczyć  również diabelskie skrzypce – instrument kojarzony z Kaszubami, występujący w kapelach kaszubskich. Część drewnianych rzeźb jest polichromowana.

Wystawa prezentuje rzeźby w drewnie takich twórców ludowych jak Jan Hrynio, Jan Kowalczyk, Lucjan Obojski, Norbert Gliński,  Józef Walczak, Piotr Sakson, Włodzimierz Ostoja-Lniski, Jacek Janowski, Wojciech Strakl, Roman Radzikowski, Ryszard Rabiega. Możemy również zobaczyć płaskorzeźbę artysty z Kościerzyny Adama Zwolakiewicza.

Prezentowane na wystawie muzealia pochodzą ze zbiorów Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Na wystawie w Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie zostanie przedstawiona zaledwie niewielka część rzeźb twórców ludowych.