10. rocznica śmierci patrona Muzeum Ziemi Kościerskiej – dr. Jerzego Knyby

Dr Jerzy Knyba (10.09.1932 – 21.10.2010)

Dr Jerzy Knyba – historyk, badacz kultury i historii Kaszub, nauczyciel, działacz społeczny, twórca i patron Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie oraz Honorowy Obywatel Miasta Kościerzyny odszedł od nas 21 października 2010 r.

Ukończywszy studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1955 r. Jerzy Knyba przybył do Kościerzyny jako młody nauczyciel historii i języka łacińskiego, gdzie przepracował 40 lat. Pracował i angażował się społecznie na rzecz lokalnej społeczności miasta oraz Kaszubów do końca swoich dni. Wśród niezliczonej ilości dokonań na forum kulturalno-oświatowym dla nas muzealników największe znaczenie ma utworzenie w 2006 r. kościerskiego muzeum, którego zamysł powstał  już w latach 60. XX w. i konsekwentnie był realizowany poprzez gromadzenie zbiorów w kolejnych dekadach. To właśnie dzięki zaangażowaniu dr. Jerzego Knyby mieszkańcy oraz turyści mogą poznać dzieje i kulturę kościerskiego grodu od najdawniejszych czasów w sposób namacalny.

Dzisiaj, w 10. rocznicę śmierci wspominamy patrona Muzeum Ziemi Kościerskiej, Honorowego Obywatela Kościerzyny oraz niestrudzonego dokumentalistę historii regionalnej.